Girişim sohbetleri “Fikir Atölyesi”ni Gerçekleştirdik.

Girişim Sohbetleri “Fikir Atölyesi”
Ekim 3, 2017

Girişim sohbetleri “Fikir Atölyesi”ni Gerçekleştirdik.

Girişim sohbetleri “Fikir Atölyesi” workshop etkinliği dün Malatya’da ilk ve tek olarak faaliyet gösteren Malatya Paylaşımlı Ofis’te Güneş Ar-Ge tarafından, Güneş Ar-Ge Proje Koordinatörü ve Malatya Paylaşımlı Ofis Proje Yöneticisi Hakan Karadayı tarafından düzenlendi. Etkinliğe pek çok farklı daldan ve farklı yaştan katılımcı ilgi duyup katıldı. Kayıtlar sırasında kontenjanlar doldu, fikir atölyesi etkinliğine ilgi yoğun ve büyüktü. Malatya ve çevre illerden bu atölye etkinliğine katılan katılımcılar, bir fikir nasıl projeye dönüşür, hangi aşamalarda hangi zorluklarla karşılaşılır hepsini 8 saat boyunca tecrübe edinmiş oldu. Bireysel olarak hareket etmenin değil de bir grup oluşturarak, herhangi bir fikir nasıl gerçek hayata geçirilir, katılımcılar tarafından öğrenildi. Katılımcılar fikirlerini projelendirirken Adem Demirel ve Hakan Karadayı tarafından da “Girişimcilik nedir, Türkiye’de girişimciliğin yeri nedir, Girişimci olmak için nasıl bir yol izlenmelidir, her fikir patentleştirilmeli midir” gibi konularla sohbet havasında bir söyleşiyle de akıllarına gelen sormak istedikleri tüm soruları sormuş oldular.

Etkinlik başlangıcında gruplara ayrılan katılımcıların analizi ve prototipi gerçekleştirilen birbirinden güzel fikirler, etkinlik sonunda Jüri üyeleri Hakan Karadayı Adem Demirel ve Emine Gül değerlendirilip, etkinliğe katılan bütün katılımcılarla birlikte bu fikirlerin güçlü ve zayıf yönleri neler olabilir, bu fikirler gerçek hayata sunulursa nasıl zorluklar ile karşılaşılabilinir üzerine beyin fırtınası yapıldı. Etkinlik sonrasında proje koordinatörü Karadayı, girişimcilik deneyimlerini öğrenciler ile paylaşırken, dünyada ‘Cowork Spaces’ olarak bilinen paylaşımlı ofis ve sanal ofislerin start-uplar için faydasına ve girişimciler için sunduğu iş ağlarının faydalarından bahsetti. Malatya paylaşımlı ofis olarak girişimciler için ekonomik fayda sağlayacaklarını belirten Karadayı, sanal ofis, paylaşımlı ofis hizmetlerini girişimcilerin aylık ücret ile kiralayıp, toplantı salonunu da saatlik olarak kiralayabileceklerini ve bu sayede girişimcilerin başlangıç maliyetlerini düşürebileceklerini söyledi.

Tamamen ücretsiz olarak düzenlenen bu etkinlik, bölgede yaşayan her yaştan girişimci ruhlu insanlar için çok önemli ve faydalı bir yol açmış oldu. Etkinliklerin devamını düzenleyeceklerini belirten Hakan Karadayı, “burada oluşturulan projelerden birini muhtemelen sıkça duyabilirsiniz. Malatya’dan çok iyi Start-uplar çıkacak, inanıyorum, inanıyoruz. Müthiş bir network doğuyor!” diye ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

KARBON AYAKİZİ HESAPLAMA